Według pism i portali branżowych, osoba pracująca na stanowisku Inżyniera Sprzedaży zajmuje się wsparciem technicznym procesu sprzedaży. Skoro ma wspierać sprzedaż od strony technicznej, to pracownik taki, z pewnością powinien dysponować sporą dawką zaawansowanej wiedzy. Inżynier ds. Sprzedaży z pewnością posiada wykształcenie techniczne. Dzięki swojej wiedzy, jest w stanie dokładnie zaprezentować klientowi najdrobniejsze szczegóły oferowanego produktu lub usługi. Doradca Techniczno-Handlowy potrafi doskonale zdiagnozować potrzeby klienta, dzięki czemu może zaoferować mu dokładnie takie rozwiązania techniczne o jakie mu konkretnie chodzi.
Bardzo ważną cechą, jaką charakteryzuje się charakteryzuje się Inżynier Sprzedaży jest konkretność. Doradca Techniczny nie używa ogólników podczas rozmów z klientami. Jak z rękawa sypie natomiast konkretnymi parametrami technicznymi. Typowy Handlowiec może co najwyżej powiedzieć, że dany sprzęt świetnie działa i na pewno będzie klient z niego zadowolony. Specjalista techniczny nie będzie nawet tracił czasu na nic nie mówiące ładnie brzmiące słówka. Od samego początku będzie zadawał konkretne pytania, żeby zbadać realne potrzeby klienta. Priorytetem dla niego będzie dobrze doradzić klientowi, a nie tylko liczyć prowizję od sprzedaży.
A jak to wygląda na realnym rynku pracy? Zazwyczaj “Inżynier Sprzedaży” to nie tylko nazwa stanowiska – natomiast stanowisko pracy ściśle związane z wykonywanymi obowiązkami. Jeśli dany pracownik uzyskał taki tytuł zawodowy, to oznacza, że w szkole wyższej również obronił tytuł Inżyniera. Firmy w tej kwestii przeważnie są fair. Jeśli np. dana osoba nie posiada odpowiedniego wykształcenia, bądź kwalifikacji zawodowych może np uzyskać stanowisko Doradcy Technicznego.
Dodaj komentarz