skrupulatny plan

Skrupulatny plan

Inżynieria sprzedaży coraz częściej wnika w psychologię. To podstępne konstruowanie potrzeb i sposobów ich zaspokajania sterowane z zewnątrz. Konsumenci nie są świadomi, iż są przedmiotami manipulacji. Nawet ci, którzy świadomych udają, dają się wciągnąć wirowi konsumpcji zarządzanej przez inżynierów sprzedaży.

Praca w tej profesji jest bardzo wymagająca, aczkolwiek może być to niezwykle ciekawe doświadczenie. Inżynier sprzedaży to stosunkowo świeży na rynku zawód i specjalizacja handlowa. Zahacza ona o wiedzę z dziedziny psychologii i socjologii. By być dobrym specjalistą, trzeba doskonale poznać mechanizmy działania społeczeństw, grupy docelowej klientów, jej reakcje i przewidzieć postępowanie.

Mimo planu potrzebne są scenariusze alternatywne, w końcu są też elementy obiektywne niezależne od planowania, które mogą zburzyć cały plan i zachwiać efektem sprzedażowym. Dobrze jest wówczas dostrzegać dobre strony zmiany i wykorzystywać okazje. To zadanie inżyniera sprzedaży, który na bieżąco może korygować postęp prac i dostosowywać je do potrzeb rynku, oczekiwań klientów. Niestety kreowanie rzeczywistości nie jest proste i można łatwo się zgubić we własnych zamiarach, a co więcej popaść we własną pułapkę, wierząc w coś co nie istnieje i nie jest prawdziwe.

Post Navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *