Inżynier Sprzedaży – stanowisko stworzone z potrzeby

Są takie zawody na rynku pracy, których obecność w dzisiejszych czasach, zrodziła się z realnej potrzeby. Takim zawodem z pewnością jest Inżynier Sprzedaży. Nikt początkowo nie zakładał, że pojawi się potrzeba powołania nowego stanowiska, ale rzeczywistość zweryfikowała. Okazało się, że nie wystarczy mieć w firmie kogoś obeznanego technicznie – czyli Inżyniera oraz kogoś, kto potrafi budować relacje z ludźmi oraz przekonywać ich do zakupu – czyli Sprzedawcę. Bardzo wiele firm szybko zorientowało się, że najlepszym pracownikiem, byłaby osoba łącząca cechy tych dwóch wymienionych. A skoro mowa o Inżynierii i sprzedaży, utworzono stanowisko, które zyskało nazwę Inżyniera Sprzedaży.

Pomimo, że zakres obowiązków na tym stanowisku wskazuje na działania stricte sprzedażowe, to jednak ogłoszenia o pracę na to stanowisko przepełnione są terminami mocno zaawansowanymi technicznie. Jeśli weźmiemy pod lupę oferty pracy dla Inżyniera Sprzedaży, to pierwszym z wymagań przeważnie będzie wykształcenie wyższe techniczne – najlepiej na kierunku związanym z automatyką przemysłową, elektrotechniką czy też mechaniką. Wiadomo, że fundamenty w postaci dyplomu z uczelni technicznej to zdecydowanie jedne z najbardziej stabilnych fundamentów. Na rynku pracy zdarzają się Handlowcy, którzy nie posiadają wykształcenia wyższego technicznego, a pomimo tego świetnie sobie radzą w roli Inżyniera Sprzedaży. Aczkolwiek przeważnie są to osoby, dla których inżynieria jest po prostu prawdziwą pasją.

Kolejnym dość często spotykanym wymaganiem jest doświadczenie w sprzedaży urządzeń technicznych. Wielu pracodawców wymaga kilkuletniego doświadczenia. Posiadana wiedza to teoria. Natomiast doświadczenie, to praktyka. Pracodawcy niezwykle cenią sobie pracowników z wieloletnim stażem, bo tacy pracownicy wiedzą na czym polega praca z własnego doświadczenia. Osoby mające niewielkie lub żadne doświadczenie, muszą zawsze dopytać starszych specjalistów. Każde zadane pytanie to czas, a czas to pieniądz.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *