Czym zajmuje się inżynier sprzedaży?

Niektóre firmy sprzedażowe oferujące wysoce specjalistyczny sprzęt nie mogą się obyć bez inżyniera sprzedaży. Inżynier sprzedaży jest osobą zajmującą się realizowaniem polityki sprzedaży w firmie na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim jest bardzo mocno zorientowany na potrzeby klientów. Rozpoznaje je i dopasowuje ofertę firmy najbardziej dopasowaną do potrzeb klienta. Musi być też doskonałym specjalistą z zakresu sprzedawanych produktów – pod kątem ich jakości, sposobu działania, budowy oraz wszelkich innych aspektów pośrednich, takich jak sprzedaż ratalna czy inne udogodnienia dla klienta.

Jego obowiązkiem jest nawiązywanie oraz utrzymywanie pozytywnych relacji handlowych z klientem i stałe poszerzanie swojej wiedzy w zakresie sprzedawanych produktów. Jego codzienna praca polega na analizach badań rynkowych pod kątem potrzeb klientów, a następnie poszukiwanie ich oraz przygotowywanie dla nich ofert handlowych i umów sprzedażowych.

Pracę inżyniera od pracy sprzedawcy odróżnia to, że jest ona dużo bardziej zindywidualizowana, nastawiona na konkretnego klienta. Podczas pracy inżynier sprzedaży musi stale mieć na uwadze politykę sprzedażową firmy oraz jej priorytety, które mają na celu zwiększenie efektywności sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *